Plán jarných mobilít

Po úspešných letných a jesenných mobilitách v lotyšskej Rige  a chorvátskom Vukovare, v rámci Akreditácie Erasmus plus Asociácie jazykových škôl sme opäť späť. Keďže trvanie projektu je jednotne nastavené na 15 mesiacov, táto skutočnosť nám poskytuje dostatok priestoru na ukončenie prvého ročníka ďalším kolom zahraničných mobilít, v jarnom či letnom termíne.

Napadlo Vám niekedy, že Chorvátsko, to nie len more a letná dovolenka? Možno si to málokto uvedomí, no od najvýchodnejších  častí krajiny, medzi ktoré patrí aj Vukovar, je more vzdialené niekoľko stoviek kilometrov. Aj život a podnebie je tu úplne iné. Je to mesto na Dunaji, podobne ako naša Bratislava. Mesto, ktoré je blízko maďarských hraníc a od Srbska ho oddeľuje práve spomínaný Dunaj. Mesto, kde počas srbsko-chorvátskej vojny prišli o život tisíce nevinných obetí. Napriek tejto tragickej a vôbec nie dávnej minulosti sa tu život vrátil do normálnych koľají.

Mäso. To bolo slovo, ktoré sme počuli pri každej príležitosti, keď prišla reč na jedlo. Miestni obyvatelia, veľmi priateľskí a pohostinní ľudia, majú radi mäso. A dobré jedlo vo všeobecnosti. Ak ste vegetarián alebo vegán, stravovanie môže byť pre Vás dosť veľká výzva. Ale nie prekážka, urobia všetko pre to ,aby ste sa komfortne nielen cítili, ale aj stravovali. V každom prípade, vo Vukovare sa môžete  tešiť na intenzívny gastronomický zážitok.

V tomto, ani nie tridsaťtisícovom mestečku, sídli aj jazyková škola Linguapax, presnejšie jedna z jej častí. Vždy usmiaty Berislav a charizmatická Andrea, dve osoby, ktoré Vás budú sprevádzať dvojtýždňovým tréningom v priestoroch ich jazykovej školy, ktorá je jednou z hostiteľských inštitúcií pre naše zahraničné mobility. Mobility určené nielen pre lektorov cudzích jazykov, ale aj riadiacich či administratívnych pracovníkov. Predsa len, všetci rovnako musíme prikladať ruku k dielu, aby naše jazykové školy mohli fungovať a  plniť svoju rolu, teda vzdelávať. Iste mi dáte za pravdu, že vzdelávanie sa je neoddeliteľnou súčasťou lektorskej i manažérskej profesie.

Táto skutočnosť zohrávala zásadnú rolu pri organizovaní prvého ročníka mobilít. Keďže celá akreditácia je plánovaná a organizovaná v súlade s konceptom Learn & Lead ( Sekcia Learn&Lead – Asociácia jazykových škôl (asociaciajs.sk) , zodpovedajú tomu aj prvé mobility, ktoré sa skladajú z troch samostatných, no navzájom prepojených častí, a to Application of the Learner-centred Teaching, The Essentials of Communication in a Team, a The Essentials of New Leadership.  Jedná sa o 3 tréningy, ktoré nie sú iba o skvalitňovaní lektorskej či manažérskej praxe, pramenia z princípu sebapoznania. Ak chceme dokázať spoznať ľudí, s ktorými v práci prichádzame do kontaktu, musíme byť schopní poznať seba. Aké jednoduché, možno si poviete. Alebo neuveriteľné? Nech je to akokoľvek, určite stojí za to,  dozvedieť sa našich mobilitách a samotných tréningoch viac.  Tešíme sa, možno aj na Vás, pri ďalších mobilitách s touto trojicou tréningov, ktoré sú vstupnou bránou do veta poznania – poznania druhých, ale aj seba.

Autor: Mgr. Marek Hlinka, PLUS Academia